Najczęstsze usterki układu wydechowego w samochodach osobowych
Samochody wyposażone są w wiele układów, które zbudowane są z elementów mniej lub bardziej podatnych na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie warunków pogodowych czy nierówne drogi. Układ wydechowy, który pełni istotną funkcję w działaniu pojazdów, podatny jest na kilka rodzajów usterek. Im więcej o nich wiemy, tym łatwiej zapobiegać ich wystąpieniu.
Najczęstsze problemy z układem wydechowym
W przypadku układów wydechowych niezależnie czy pojazd jest nowy, czy stary, problemem jest temperatura oraz szkodliwe substancje chemiczne. Oddziałują one niekorzystnie na niemal wszystkie elementy instalacji, dlatego dla spokoju ducha, warto pamiętać o kilku zapasowych częściach ze sprawdzonej hurtowni motoryzacyjnej, dopasowanych do marki i modelu naszego auta. Naprawę układu z kolei lepiej zlecić w sprawdzonym serwisie.
Zużycie części układu wydechowego w pierwszej kolejności może skutkować awariami kolektora i katalizatora, mimo że wykonane one są zazwyczaj z bardzo trwałych materiałów. Częsta zmiana temperatury może powodować pęknięcia nawet na żeliwnym kolektorze. Usłyszymy wtedy charakterystyczne świsty. Ofiarą temperatury bywa też sonda lambda, która odpowiada za właściwe proporcje paliwa i powietrza. O zapchanym katalizatorze świadczyć może z kolei głośne działanie i spadek mocy pracy silnika.
Filtry i rdza w układzie wydechowym
Problem z filtrami, które mają eliminować cząstki stałe z pojazdów z silnikami diesla, to kolejna usterka, jaka może wystąpić. Można je zregenerować lub wymienić na nowe, co zależy od stopnia ich zabrudzenia lub uszkodzenia. Układ wydechowy narażony jest też na rdzewienie, które osłabia strukturę całego układu i może spowodować jego całkowite zniszczenie, jeśli w porę nie zareagujemy. Jest to dość niebezpieczne, gdyż rdza odpowiada za ubytki i rozszczelnienie całego układu. Sprawdza się tutaj taśma uszczelniająca, ale jeśli kłopot sprawia naderwany tłumik czy gdzieś powstała dziura, daną część należy wymienić na nową. Wtedy mamy pewność, że posłuży bez awarii kilka lub nawet kilkanaście lat.